Září 2014

Peter Michalík: Revoluce v evoluci / 2.díl /

12. září 2014 v 1:28 | The Wretched Egg |  Ad absurdum
V minulém díle jsme se dozvěděli (?) něco málo o autorovi knihy, Peteru Machalíkovi, o knize a o tom, že nám může otevřít oči. Dále jsme si rozebrali záložku "Charles Darwin", která je na stránkách evolutionrevolution.eu, a první tři kapitoly knihy: "Evoluční teorie", "Přírodní výběr", "Probíhající evoluce".
Poukázali jsme na fakt, že je důležité rozlišovat vznik a vývoj. Dále jsme uvedli na pravou míru jak je to s přechodnými stádii, s přírodním výběrem, s "vylepšováním druhů", vždy v kontextu s knihou. Dokonce jsme nalezli pár příkladů, které by mohli uspokojit tolikrát vyřčený požadavek po přechodných stádiích v rámci základních skupin živočichů ("poloryby", "poloplazi", "poloptáci"...). Došli jsme na základní chyby v autorově chápání evoluce a opravili jeho "Proč? Neboť evoluční teorie je nesmysl." na "Ne, protože to, jak si vykládáte evoluční teorii, je nesmysl".
V tomto díle budeme pokračovat s vychytáváním polopravd, omylů a mýtů v dalších kapitolách knihy.


Peter Michalík: Revoluce v evoluci / 1.díl /

8. září 2014 v 22:33 | The Wretched Egg |  Ad absurdum
Není to tak dávno, co jsem zveřejnila článek o Comfortově dokumentu Evolution vs. God. Nicméně doba přitvrzuje, neuplynuly ani dva týdny a v komentářích na youtube.com jsem našla odkaz na stránku evolutionrevolution.eu. Stránka slouží k propagaci 46ti stránkové e-knihy "Revoluce v evoluci" od Petera Machalíka, kterou lze na stránkách zdarma stáhnout, text je k přečtení právě na online stránkách. Velkou část knihy tvoří půlstránkové obrázky, které v menší velikosti doplňují text na stránkách. Kniha se prakticky zabývá stejnou problematikou, jako již zmíněný dokument; ovšem nestaví na tvrzení, že evoluce vyžaduje slepou víru; kniha je psána sofistikovaněji a více se zaměřuje na podporu inteligentního designu. Už jen proto jsem se rozhodla nesmést tuto stránku/knihu ze stolu s tím, že už jsem se tímto jednou zabývala a netřeba se opakovat.


Dronte mauricijský

3. září 2014 v 1:32 | The Wretched Egg |  In Memoriam

Dronte mauricijský (Raphus cucullatus) je lépe znám pod svými přezdívkami, "blboun nejapný" či "dodo", které dostal od námořníků proplouvajících kolem drontova domova - ostrova Mauricia, ležícího asi 500 mil východně od Madagaskaru. Žil zde zejména v lesích. [1] Díky faktu, že na Mauritiu žil odděleně a neměl téměř žádné přirozené predátory, se přizpůsobil životu na zemi - zakrněla mu křídla, stavěl si z trávy hnízda na zemi. Do těchto hnízd snášela samička jediné vejce. Také díky absenci predátorů nebyl zvyklý chránit svůj život, což se mu stalo osudným. [3] Ze známých ptáků jsou mu nejblíže příbuzní měkkozobí - holubi a hrdličky. [1,2,3]